tumblr_lofh3j94b71qiu9iz

Hayatımızda yıllardır yer alan efsane oyuncak Lego, kendine moda, dekorasyon ve teknolojide yer bulmaya devam ediyor. Bu oyuncaklarla takı da yapılıyor, araba da!
Danimarka’da geliştirilen, ‘hayal gücünü somutlaştırma’ nesnesi Lego, kimileri için renkli bir dünya, kimileri içinse gerçek hayatta yapamadıklarını inşa etme imkanı tanıyan bir oyuncak. 1970’li yıllarda ülkemizde, Lego’nun farklı bir türü mini mekanik oyuncakları sadece yurtdışında tanıdıkları olanlar edinebiliyorken, 1980’li yıllarda daha farklı bir oyuncak olan Lego tüm dünyayı etkisi altına aldı.
Pahalı olmasına pahalıydı ama her çocuğun hayallerini süslüyordu bu oyuncak. Hatırlayanlar vardır, 1990’lı yılların ortasında SABAH başta olmak üzere, birkaç gazete çocuklara promosyon olarak her gün ufak paketlerde Lego veriyordu. O dönemde anne-babalar bayi bayi dolaşıp Lego’lu gazete arıyordu.
Yıllar geçti, o dönemin çocukları şimdinin yetişkini oldu. Fakat Lego tutkusu, birçok tasarım ve projeden anlaşıldığı kadarıyla, bitmedi. Öncelikle dekorasyonda kendisine yer bulan bu oyuncaklar, hemen her yerde ve her mecrada moda haline geldi.

AKSESUVARLARDA LEGO MODASI
Ne zaman ne moda olacak tahmin etmek zor ama şu sıra aksesuvar ve kumaşlarda Lego çok revaçta. Örneğin yüzükler, bu ufak Lego bloklarından yapılabiliyor. Bunların yanı sıra Lego’yla yapılan küpe, broş ve kolyeler de mevcut. Plastik ürünlerden hoşlanmayanlar içinse gümüşten, Lego formunda takılar üretiliyor. Dekorasyonda da saat, sehpa, lamba ve hatta dolap yaptıran Lego tutkunları mevcut.
Üstelik internette ve İstanbul’daki birçok yerde söz ettiğimiz bu ürünleri bulabilirsiniz.

OTOMOBİLİ BİLE ÜRETİLDİ
Akıllı tablet ve telefon kılıf piyasası gün geçtikçe büyüyor. Tasarımcılar bu alana çoktan kaymış durumda. Şu sıralar popüler olan kılıf tasarımlardan biri de Lego’lu olanlar. Romen Raul Oaida, Avustralyalı bir girişimcinin desteğiyle Lego parçalarıyla otomobil yaptı. Tekerlekleri ve ana taşıyıcı aksamı hariç tamamen Lego’dan oluşan araç, saatte 30 kilometre hıza ulaşabiliyor. 256 adet küçük pistona sahip motor, basınçlı hava ile çalışıyor. Araçta 500 binden fazla Lego parçası kullanılmış.sct20131228-copy

Daha neler var?
Lego sevenlerin buluştuğu Türk Lego Topluluğu, internette kurulan bir tartışma ve paylaşma platformu. Lego Ligleri, çocukların ve gençlerin Lego’larla ürettiği yarı elektronik icatların yarıştırıldığı bir lig. Legolaştırılmış filmleri de unutmamalı. En başta Star Wars olmak üzere, Hobbit ve Batman gibi popüler filmlerin Lego uyarlaması çok seviliyor.

Ece Ulusum

http://www.sabah.com.tr/cumartesi/2013/12/21/instagram-sosyetesi

Related Posts

Çözüm artık şu havuz problemini

‘Bir bakışta böceklerimin derini anlarım’

Yeni annelere sağ kalma rehberi

2017’den 2018’e devren kiralık

Saatin kendisi mekân, yürüyüşü zaman, ayarı insan

Kamp kurmalık yıldız haritası