tumblr_m5dk5yussl1rub701o1_500

Sadece oyunun açılması için yarım saat beklemek, koca konsolda bir oyun oynayabilmek ve prensesi kurtarmak için saatler harcamak… Bunlar kulağa 100 yıl önce gibi de gelse sadece 42 yıl önceden söz ediyoruz
PlaystatIon 3’ü iyice eskittikten sonra Playstation 4’ü hepimiz heyecanla bekledik. Bir oyun konsolunun uzun süre çıkmasını beklemek 90 kuşağı için sıkıcı bir durum. Çünkü biz beklemeyi pek sevmiyoruz. Açıkçası çocukluğunu 80’lerde geçiren büyüklerimizin bir oyunun açılmasını neredeyse yarım saat beklemelerini havsalamız almıyor. Bir düşünün o dönemin oyun alet edavatlarının içinde de bir tane oyun var. Ama büyüklerimiz için ne büyük bir keyif. Daha da eskilere gitmek için dijital bir sörf yapınca 42 yıl öncesi kadar ışınlanmak mümkün. İlk oyun konsolunu Magnavox Odyssey çıkarmış. Açıkçası bu konsolda oynanan oyunlar bizlerin ilk mobil telefonlarda oynadığımız yılan oyunundan daha ilkel. Canımız sıkıldığında cep telefonlaspz20140406nrımızdan oynadığımız Pong ve Pinball, 70’lerin lider oyun konsolu Atari’nin çıkardığı oyunlardanmış. Düşünebiliyor musunuz, koca oyun konsoluyla sadece Pong oynuyorsunuz. Şimdi konsolların içindeki yüzlerce oyunun olduğunu düşününce teknolojik gelişmeye şapka çıkarmamak elde değil. Türkiye’de oyun sevdalılarının gözdesi malum Commodore 64’tür. Anlatılır durulur. İlginç bir detay bu anlatılanlardan. ‘Alamancı’ tanışı olanlar bu oyun konsoluna daha rahat ulaşıyormuş. Gurbetçi tanıdığı olmayanlarsa atari salonları yolunu tutup sahte jeton konusunda uzmanlaşmış. Masaya sabitlenen kocaman joystick ve neredeyse bir karış kalınlıktaki klavyeden oluşan Commodore 64’te oyun oynamak her yiğidin harcı olmamalı. Günümüzde klavyeyle oyun oynamak dursun artık joystick bile tarih oluyor. Ama Commodore 64 nesli klavye oyunlarında bizim nesli suya götürür susuz getirir.

PLAYSTATION GELDİ PAC-MAN UNUTULDU
90’lar atari salonları ile evdeki PC’ler arasında tercih yaparak geçti. Hâlâ popüler olan Super Mario ve Street Fighter, Final Fight (Hagar’ın dönüşüne herkes hastaymış) hem salonlarda hem de evlerde oynanıyordu. PC’lerde ise Doom’un popüler olduğunu sonradan öğrendik. Oyun için 14 tuşa hakimiyet gerektiriyormuş. 1994 yılında Sony, Playstation’u çıkardı ve her şey değişti. İçinde 999 oyun var diye satılan kartuş kasetlerden kurtulduk. Üstelik avuca göre joystickler geldi ve 90 dönemi çocukları olarak televizyon karşısına kurulduk. Konsol savaşlarının kazananı PS’den beyazperdeye de aktarılan Resident Evil, Tekken ve Tomb Raider’i bir solukta oynadık. Ortada bölüm sonu canavarı olmasa da inanılmaz grafikler vardı. CD’yi konsola takıyoruz iki dakika içinde oyuna kaldığımız yerden devam ediyoruz.

JOYSTICK DEVRİ DE BİTTİ
Tabii bu da yeterli olmadı, PS 2 çıktı. Şanslı çocukların karne hediyesi PS 2 iken olmayanlarsa okuldan fırsat buldukça soluğu atari salonlarının yerini alan PS salonlarında aldı. Sokaklarda maç yapmak yerine joystickleri kapıp iki PES attık. 2006’da çıkan PS 3’ü en çok zorlayan Xbox 360 oldu. Bu yarışı kazanmak için iki marka da atak yaptı ve sonuç olarak artık oyun içine dahil olabiliyorduk. Joystickler gitti oyuncuyu oyuna dahil eden sensörler geldi. Oyun oynamayı seviyoruz ama çabuk da sıkılıyoruz. Oyunlar ve grafikler oyuncuları tatmin etmeyince HD oyun oynama imkanı veren PS 4, muazzam hızı ve kapasitesiyle karşımıza çıktı. 42 yıl önce çıkan oyun konsolundan itibaren tüm oyun konsollarını bir araya getirsek de bir festival yapsak hiç fena olmaz. Bir yanda klavyeciler bir yanda joystickçiler ve bir yanda da sensörcüler. Dilimize dolanan kuşak çatışmasını bir de oyunlar da görmüş oluruz.

Ece ULUSUM

http://www.sabah.com.tr/pazar/2014/04/06/atariden-hd-oyunlara

Related Posts

Bu yazıyı okumanıza kim karar verdi?

Gelece yön verecek buluşlar – İNFO

Spor yapanlar için ideal 6 uygulama

Şampiyonların gizli silahı: Teknoloji

Gelecek ucuz olacak – İNFO

İstanbul’un en iyi Pokemon GO rotaları!