Fotoğraf: Muhsin Akgün

Rap ama pop, farklı ama eğlenceli böyle uzayıp gider… 26 yaşındaki Ankaralı şarkıcı Ezhel, müzik dünyasında yeni olmasına karşın epey hayranı var. İleride adını daha sık duyacağınız Ezhel’in ilk röportajı HT Cumartesi’de…

 

 

 

7040266Gazetede HTDokun’daki arkadaşlar bir isimden söz ediyor, müzik dünyasından bir arkadaşım “Çocuğu duydun mu?” diyor, festival afişlerinde adına rastlıyorum. “Kim bu Ezhel?” diye araştırmaya başladım. Ben işin sadece küçük bir kısmını görmüşüm anlaşılan… Gerçek adı Ömer Sercan İpekcioğlu, Ankara’da 1990’da doğmuş. Hem rap hem de reggae müzik yapıyor. Videolarının altına yorumlar gırla, seveni de sevmeyeni de yazmış. Müptezhel albümünü açtım, rap demeye dilim varmıyor gerçi ama Drake ve Weeknd tınısı alıyor insan dinlerken. Daha pop… Mersin’deki konserde kalabalığı görünce, ‘Küvet’ şarkısı da dilime dolanınca konuşmak istedim o da şansıma İstanbul’daydı. Hayranı HTDokun’cu arkadaşları da alıp Ezhel ile buluştuk. İleride adını daha sık duyacağınız müzisyenin ilk röportajını gerçekleştirdik.
■ Eskiden mahlasın Ais Ezhel’imiş. Şimdiyse neden Ezhel?
Daha kısa bir isim gerekti. O adı da ergenken koymuştum, 15 yaşında falandım. Google’layınca çıkmak böyle daha mümkündü.
■ Biraz müziğe nasıl başladığından söz eder misin?
Ankaralıyım. Ailem de müzisyen. Dedem klarnetçi, anneannem tef çalıp şarkı söyler, annem devlet halk danslarında dansçı, dayım bir sürü enstrüman çalar… Küçük yaşımda ritim öğretildi bana. Kemana başladım ama çalamıyorum. Gitar ve bağlama çalabiliyorum. 12 yaşımdayken rap müzikle tanıştım, çok sevdim. Tarzından hareketlerine kadar… O zamanlar da Eminem falan popüler. Sonra Türkçe rap ile tanıştım ki başta anlamamıştım onun rap olduğunu. (Gülüyor.) Sonra da kendim yazmaya başladım. Müzik uğruna lise 1’de okulu bıraktım. Sonra Türkiye’yi dolaşmaya başladım. Düğün salonlarındaki rap konserlerinde, 30 rapçinin falan olduğu etkinliklerde daha doğrusu dinleyicilerin de rapçi olduğu yerlerde çıktım.
■ Ailenin tepkisi ne oldu?
Anneme “Okulu bırakıyorum, rapçi olacağım” dedim. Aldığım tepki korkunçtu elbette. Doğru da değildi yaptığım. Free Style King diye bir yarışmayı kazandım, ödül parasını da anneme verdim. O zaman bana inandı. Şimdi bana “Canım oğlum, rapin kralı” diyor.
■ Buraya kadar geleceğini tahmin etmiş miydin?
Başarılı olabileceğimi düşünmüştüm. Kendimden ödün vermeden yaparsam olur diye düşünmüştüm. Ancak beklemediğim şey kitle, farklı tarzda kişiler dinliyor.
■ Rap müziği sevmeyenlerin de seni dinlediğine dair yorumlar okuyorum.
Bugüne kadar dinledikleri rapi biraz farklı bulmuş olabilirler. Kendi hayatlarından bir parça bulamamış olabilir. Bu sound olarak daha kabul edilebilir bir rap sanırım.

‘BEN ŞURAYA ÇÖMEYİM ABİ’
■ Söz yazım sürecinden bahseder misin?
Zamanla gelişiyor hikâyeler. Ama beni en çok terbiye eden freestyle oldu. Melodi üzerine fonetik olarak da kulağa güzel gelecek en iyi cümleyi bulmak mesele. Ama bunların bir anlam da ifade etmesi gerek, unutmayın.
■ Bu albümde Bugy ile çalışmışsın. İyi bir ikili olmuşsunuz.
Öyle… Bazen benim aklıma bir şey geliyor, o tamamlıyor. Bazen de tam tersi. Birbirimizi biliyoruz, enerjimiz uyuyor.
■ Parçaların sansürsüz. ABD’li rapçiler küfürlü parçalar yazınca ülkemizde dinlemesi sıkıntı olmuyor. Türkçe küfür ya da argo dinleyicinin tepkisini neden çekiyor olabilir?
Küfrü melodik duymadıklarından belki de sevmiyorlardır. Alışırlar. Bazen tedirgin oluyorum çünkü beni dinleyen 16 yaşındaki dinleyicimin annesi gelip dert yanabiliyor. Haklılar ama bu benim hayatım bundan da kaçmak istemiyorum. Bunu anlatmayı tercih ettim… Sadece benim de biraz dengelemem lazım. Tupac gibi parçalar yapmalıyım. Hatta kadınlar için destekleyici parçalar yapmalıyım.
■ Parçalarında gitar soloların var kimi zaman reggae ya da hip-hop sound’lar var. Drake ve Weeknd tadında.
Öyle. Türkçe rap ortalama olarak biraz vasat. İnsanlar kolay olduğunu sanıyordu ama artık farkındalar. Zaten saçma şeylerin temeli olamaz, yok olması an meselesi. İşini iyi yapanlarla Türkçe rap çıktığı ilk günden beri çok güçlü.
■ Klipte hareket eden arabanın kaputuna çömelip oturma fikri nereden çıktı?
“Ben şuraya çömeyim abi” dedim, o anda oldu. 1 günde çekildi. Bizim bebeler dışında klipteki insanların çoğunu oradan bulduk.

ece ulusum - ezhel‘KANDİL SİMİDİ YAPTIM’
■ Yaptığın müziğin karşılığının olmayacağından korktun mu?
Yoktu ki zaten. Yeni karşılığını buluyorum. Çektik, süründük be! (Gülüyor.) Önümüzde duvarlar vardı. n Nasıl geçindin o halde? Dekoratif duvar ördüm, yastık atölyesinde çalıştım, kandillerde kandil simidi yaptım. (Gülüşmeler.)
■ Şimdi “Popülerliğin sahte büyüsüne kapılıp tarzından ödün vermeye başlarım” diye düşünüp endişe ettiğin oluyor mu?
Elbette. Ama her şeyin gelip geçici olduğunun farkındayım. Sonsuza kadar sürmüyor hiçbir şöhret. Sürdürülebilir olsun istiyorum. Ama ne yalan söyleyeyim korkutuyor. İnsan bir kanıyor…
■ Müziğin iyice yaygınlaştığında tarzında ABD’li rapçilere benzer mi?
Kürkler, dev altın kolyeler… Şöyle evladiyelik pahalı bir saat almak istiyorum. Bir altın yüzük de diğer elime. Hakkım… Lüks tutkum yok ama o kadar da abartmam. İleride bozarım falan kendimi bilemiyorum.
■ Küvet parçası nasıl çıktı?
Vallahi küvette çıktı. Öyle bir andı ben de şarkı yaptım. (Gülüyor.) Uydurarak yazamıyorum zaten.
■ Bir şarkında “Bir bar taburesi üstünde Tupac’in öldüğü yaştayım” diyorsun. Teoman’dan bu… Bir yerde de Orhan Gencebay’ı adını söylüyorsun. Neden bu isimler?
Rap kültüründe vardır böyle şeyler, selam çakma ve birilerine dokundurma. Bunlar da öyle… Gencebay da Teoman da dinliyorum.
■ “Sokak seni tokatlar” diyorsun bir yerde. Seni tokatladı mı?
Hem de nasıl. Çok dayak yedim bir o kadar de eğlendim. Çok aç kaldım, çok doydum. Hayatım ordaydı ama bir yerde seni yıpratıyor. Kaldırımlardan daha iyi bir sırdaşım olmadı uzun süre.
■ Bundan sonra ne yapmak istiyorsun?
Hiç yurtdışına gitmedim, yurtdışına çıkmak istiyorum. Güney Amerika’da herhangi bir yere… Müzik açısından ileride Müptezhel albümü gibi albümler yapmak isterim.

Ece Ulusum

Related Posts

Kalben: Sürekli parlayamam

Ediz Hafızoğlu ve Çağrı Sertel: Transparan takılıyoruz

Ezhel’in annesi Ulya Turgut: Çocuğumun arkasındayım

Caz ve dahası

Lezzetli ama hep aynı Cappadox

‘Biz öyle çocuklar değiliz’