Sanatçı Amanda Parer dev balonlarıyla İstanbul’a geliyor. Projeyi ve çalışmalarını konuştuk

6638539Sanatçı Amanda Parer aklındaki fikirleri ne bir heykelle ne de bir resimle anlatıyor. Onun eserleri devasa balonlardan oluşuyor. Parer şimdi 22-27 Nisan’da çocuk haklarına dikkat etmek için Beşiktaş Barbaros Parkı’nda 3 eserini sergileyecek, adı da Mutlu Çocuklar Anıtı. Projeye destek veren Algida’nın pazarlama direktörü Toloy Tanrıdağlı “Amanda bizim için her çocuğun mutlu olma hakkını anlatan bu güzel çocuk balonlarını tasarladı. Çok mutluyuz” diyor. Lafı çok uzatmadan sanatçıya sorularımı soruyorum o da yanıtlıyor.

■ Mutlu Çocuklar Anıtı tam olarak neye karşılık geliyor?
Her çocuğun mutlu olma hakkına dikkat çekmek istedim. Onlara mutluluk çok yakışıyor. Hissettirmek istediklerimizi düşününce de adına Mutlu Çocuklar Anıtı dedik. Sanatın düşündürücü yanı, sanatın en sevdiğim özelliği.

■ Günümüzde mutlu yaşaması gerek çocuklar varken, onların savaş, açlık ve birçok nedenlerden dolayı kötü şartlarda yaşadığını görüyoruz.
Bu durum bizi bazı çocukların gerçek hayatta yaşadığı zorlu koşullara karşı duyarsızlaştırıyor. Ancak durumun değişmesini sağlamak da biz yetişkinlerin ellerinde.

■ Eserlerinize dönecek olursak, tasarlaması ve yapım aşaması ne kadar sürede tamamlanıyor?
Kesin bir süre yok. Genel olarak, fikri bir kez belirledikten sonra 3D modeller yapmaya başlar ve bu modelimi 3 boyutlu dijital bir dosyaya çeviririm. Sonra sanatçı ekibim bu çalışmamı yaklaşık 10 metre yüksekliklerde bir esere dönüştürüyor.

■ Sizin eserlerinize bakınca insanların o balonlarla açıkça bir çeşit ilişki kurduğunu, onlarla poz verirken etkileşimi gördüm. Ve bu balonlar her yaşa hitap ediyor da…
İlk olarak sanatımda balon kullanma fikri bir Şükran Günü Geçit Töreni’nde dev balonları gördüğümde doğdu. Çalışmalarımı ziyaret edenler eserlerimin onları çocukluklarına geri götürdüklerini söylüyor. Ayrıca hafif rüzgârlarda balonlar hareket ettikçe, insanlara hayal gücünü güçlendiren bir nefes gibi oluyor.

1493189155_Algida_Mutlu___ocuklar_An__t___16 2■ Eserleriniz ışıkla bütünleşmiş durumda. Gece görmek daha iyi mi olur sizce?
Türkiye’deki eserlerim de tamamen ışıklandırılacak. Balonları görmek için benim en sevdiğim zaman alacakaranlık vakti. Ancak balonların ışığı gün ışığına göre de ayarlı, bu nedenle gündüz de çok güzel bir görüntü oluşturacağından eminim.

■ Bir sanatçı olarak yaratıcı ruhlu küçüklere öneriniz ne olur?
Üç çocuk annesi birisi olarak; birkaç şey söyleyebilirim; dişlerinizi fırçalayın, odanızı temizleyin, kardeşlerinizle iyi geçinin…. Şaka! Çocuklarıma da hep verdiğim bir mesaj var; özgür ve yaratıcı olmanın keyfini çıkarın, kim olduğunuzu keşfedin, ancak o zaman dünyayı daha iyi bir yer haline getirmeye nasıl katkıda bulunabileceğinizi anlayabilirsiniz.

Related Posts

Kalben: Sürekli parlayamam

Ediz Hafızoğlu ve Çağrı Sertel: Transparan takılıyoruz

Ezhel’in annesi Ulya Turgut: Çocuğumun arkasındayım

Caz ve dahası

Lezzetli ama hep aynı Cappadox

‘Biz öyle çocuklar değiliz’