the-skate-room-andy-warhol-decks-basel-week-miami-00

Sevdiklerinize hâlâ ne alacağınızı bulamadıysanız, vazgeçme arifesindeyseniz işin içine biraz yaratıcılık katıp her şeyi halledebiliriz. İşin sırrı sanatta!

0-6Müzelerde yok yok: Dali mumu, Miro çantası
Pera Müzesi Artshop’un sunduğu yeni yıl kampanyası kapsamında geçmiş sergilerin katalogları yüzde 50; takı, hediyelik eşya ve replika çeşitleri yüzde 20 indirimli. Mağazada Suna ve İnan Kıraç Vakfı koleksiyonları ve müzesinin süreli sergilerinden esinlenilerek oluşturulan ürünler, özel tasarım çanta ve takılar, sanat kitapları ve sergi katalogları var. Nihan Atakan’ın Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri Koleksiyonu’ndan esinlenerek yaptığı takılar ve % 100 İstanbul ile yapılan bir işbirliğiyle ortaya çıkan çantalara göz atın. Üstelik müze 31 Aralık Cumartesi günü de açık. Sakıp Sabancı Müzesi’ndeyse Miro tablosu desenli bozuk para çantasından Salvador Dali dekor muma kadar her şey var. Tabii sergi kataloglarına da göz gezdirmekte fayda var; Tanzimat’tan Cumhuriyet’e Türk Resmi ve Mack: Sadece Işık ve Renk’i bir kenara not edin. Rahmi Koç Müzesi ve İstanbul Modern’in mağazası da indirimde. Çocuklar için tasarlanmış ahşap defterler ve kitaplar, eviniz için limited edition baskılar, özel çantalar, takılar ve kalemler bulabilirsiniz. Müze müze gezip kararsız kaldıysanız siz en iyisi sevdiklerinize bir müzeye yıllık üyelik hediye edin. Sergiler, paneller ve atölyelerle 2017 boyunca verimli ve sanat dolu günler geçirir.

Tasarım âşıklarına göre
Bahariye’deki Galeri İstanbul1881’in arasında İngiliz Ressam Ned Pamphilon ve ünlü minyatür sanatçısı Taner Alakuş yeni ürünler tasarlamış. İkisi de İstanbul’un ikonlaşmış mekânlarını canlı renklerle ele almış. Özellikle bardak altlıkları çok şık. Bir de sanat ve geri dönüşümü çantalarla buluşturan The Last Eight markası yeni yıl alışverişi için eğlenceli seçenekler sunuyor. Legolu, şarap mantarlı ve eski ses kayıt cihazı kasetlerinden tasarlanan çantalar tam tasarım sevenlere göre. Ayrıca ARMAGGAN’ın, Nişantaşı Showroom mağazasındaki Luxury Bazaar etkinliğinde de mücevher, obje, deri ve tekstil kategorilerinde özel tasarımları unutmamalı.

Her sinema filmine bilet
Sinema kuyruklarında ömrünü harcayan, hafta sonu film gecesi düzenleyen sinema tutkununa bir hediye arıyorsanız, sınırsız sinema bileti tam ona göre. Sinemia Premium Üyelik ile Türkiye’nin 81 ilinde, her salonda, her filmde ve her seansta ek bir harcama yapmadan film seyredebilir. Gerçi arkadaşınıza almadan önce kendinize de bir hediye verebilirsiniz…

Limited edition
Bir tablo alamıyorsanız da bir sanatçının limited edition serilerinden orijinal boyutlarında baskısını internet üzerinden satın alabilirsiniz. Çoğu sanatçının kendi sitesinden satıldığı gibi hanguppictures.com, artrepublic. com ya da Tate Museum’un kendi sitesinden satın alabilirsiniz. Banksy, Peter Blake, Jean-Michel Basquiat gibi isimler kimi mutlu etmez ki?

Pop-art kaykay
The Skateroom’da Robert Rauschenberg’in eski kaykaylarını Galeri İstanbul1881 tuvale çevirerek yaptığı resim ve baskılar hem farklı hem de özel bir hediye olacak. Sadece onun resimleri değil, Warhol’un meşhur teneke kutuları da var! Her seriden sadece 300 tane üretilmiş. Hem tek kaykaydan hem de 3 kaykayı yan yana koyarak oluşturulan tablolar var.

Festival hediye edin
Dijital müzik platformları çoktan yılbaşına özel üyelik indirimlerine girdi. Müzik dinlemeyi ve keşfetmeyi sevenlere Apple Music ve Spotify on binlerce seçenek sunuyor. Bir diğer yandan bu yıl ilk kez meşhur elektronik müzik etkinliği Sónar Istanbul Zorlu PSM’de gerçekleşecek. Etkinlik 24-25 Mart’ta ama talep çok olduğundan biletleri hemen satışa çıkardılar. Üstelik Moderat, Roisin Murphy, Nina Kraviz, Floating Points, Clark, HVOB, Kode9, Prins Thomas ve nice isimler sahne alacak.

Filmekimi’nde artık sıra beklemeyecek
İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın 15 yıldır sürdürdüğü Lale Kart üyelik programı devam ediyor. Üyelerine İstanbul’un kültür-sanat etkinliklerinde çeşitli avantajlar sağlayan kart da bir hediye seçeneği. İKSV’nin düzenlediği tüm etkinliklerde ilk üyeler bilgilendiriliyor, etkinlik biletleri satışı öncesi festival direktörleriyle yapılan program tanıtım buluşmalarına katılıyor, öncelikli ve indirimli bilet alabiliyor. Hazır yeni yıla başlıyorken festivaller için ön hazırlık hiç fena olmazdı. Bu dediğimi özellikle Filmekimi sırasında saatler harcayanlar bilir.

Ece ULUSUM

Related Posts

Çözüm artık şu havuz problemini

‘Bir bakışta böceklerimin derini anlarım’

Yeni annelere sağ kalma rehberi

2017’den 2018’e devren kiralık

Saatin kendisi mekân, yürüyüşü zaman, ayarı insan

Kamp kurmalık yıldız haritası