327

Yıllardır görsel sanatlarla ilgilenenlerin hayali Türkiye’de kendi alanlarında bir festivalin düzenlenmesiydi. O gün sonunda geldi. İstanbul Comics & Art Festival 23 Eylül’de kapılarını açıyor.

0-7Gıcır gıcır bir şehir festivalimiz daha oldu; İstanbul Comics & Art Festival (İCAF)! Çizgi roman, illüstrasyon, animasyon ve graffitide dünya standartlarında çok iyi işler çıkarırken böyle geniş çaplı bir etkinliğimizin olmaması büyük eksiklikti. Geç olsun da güç olmasın… dsm group’un düzenlediği İCAF’ın ilki 23-24-25 Eylül tarihlerinde Kadıköy’deki All Saints Kilisesi ve Saint Joseph’liler Derneği Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirilecek. İçerisinde yok yok, sergiler, ünlü çizerlerle söyleşiler, konserler ve nicesi! Görsel sanatları sevenler şimdiden heyecanlı, ben de… Detayları anlatması için dsm’den Alper Sesli’nin kapısını çaldık.
■ Sizce bir festivali festival yapan nedir?
Halk gülmek, eğlenmek ve yeni deneyimler yaşamak istiyor. Bence daha da çoğalmalı bu tür etkinlikler. Yeter ki sıkıcı, içi boş ve yapmak için yapılmış organizasyonlar olmasın. Katılımcıya bir şeyler katsın.

■ Bu fikir nereden, nasıl çıktı?
Son zamanlarda yenilenen baskılar ve yeni karakterlerin gelmesi ve hikâyelerin çizgiye aktarılması bu dünyanın yeniden gündeme gelerek hatırlanmasına neden oldu. Okurunun da çok olduğunu görünce bu festivali gerçekleştirme kararı aldık.

■ İCAF’ye gelen kişilerin beklentisi ne olmalı? Öğretici bir misyon üstlenecek mi yoksa eğlenceli çalışmalar mı olacak?
Çizgiye dair tüm yaratıcı sanatların bir araya geldiği bir organizasyon ve Türkiye’de ilk. Şehrin çeşitli noktalarına yayılan bir şehir festivali olacak. Çizgi roman dükkânları, sanat galerileri, panel ve workshop’larıyla ünlü çizerler, graffiti, illüstrasyon ve animasyon sanatlarıyla ilgilenen yaratıcı oluşumlar ve sanatçılar katılacak. Bir de İCAF sahnesinde funk, hiphop-R’B ve soul konseri verilecek. Anlayacağınız dolu dolu bir festival katılımcılarını bekliyor.

■ Festivalin yurtdışından konukları olacak mı?
Kutlukhan Perker, Serkan Özay, Devrim Kunter, Yıldıray Çınar, Erdil Yaşaroğlu, Selçuk Erdem, Geray Gencer, Berat Pekmezci, İrfan Sayar gibi değerli, hem yurtiçi hem de yurtdışında kendilerini kanıtlamış sanatçılarımız olacak. Önümüzdeki yıllarda daha uluslararası olacağımızın garantisini verebilirim.

Festivalin manifestosu
■ Dijital devrime ufak bir ara verin.
■ Çizgi dünyayla, sanatla etkileşim içinde olacağınız, yaratıcılığınızla neler yapacağınızı keşfedeceğiniz bir yere adım atın.
■ Dijital çağdaki alışkanlıklarımızın eskiden, analogdan geldiğini hatırlayın.
■ Kendinizi dünyaca ünlü karikatüristlerin, sanatçıların konuşmalarına kaptırın, performans sanatçılarının, çizerlerin workshop’larının bir parçası olun.
■ Üretimin sürecinin içinde olmaktan mutlu olun.

***
Koral İlhan
“Türkiye’de önemli bir okuyucu ve izleyici potansiyeli var. Özellikle internetin etkisiyle artık insanlar üretilen eserleri mukayese edebiliyor ve taleplerini dile getirebiliyorlar. Aynı zamanda gizli yetenekler diyarı olarak adlandırabileceğimiz bir coğrafyada yaşıyoruz. Son zamanlarda sosyal medya sayesinde sıralamakta zorlanacağım pek çok yetenekle tanışma fırsatı buldum. Bu alçakgönüllü, üretken ve güzel insanların kendilerini gösterebilme ve birbirlerinden haberdar olabilme imkânı yakalayacağı her türlü girişimin çok değerli olduğunu düşünüyorum.”

***
Devrim Kunter
“Uzun süredir Türkiye’de bir çizgi roman festivali yapılması isteniyordu. İCAF bu görevi üstlenebilir ya da önünü açabilir. Dünyanın neredeyse her ülkesinde çizgi roman festivalleri yıllardır yapılırken (ve o sebeple bizim işlerimiz genellikle yurtdışında sergilenirken) kalıcı olamaması için bir sebep yok. Birçok festivale davetli olarak katıldım, yurtdışından çizgi roman yazar ve çizerlerini de buraya getirtebilseydik güzel olurdu. Her şey zamanla, o günleri de göreceğiz gibi gözüküyor.”

Ece ULUSUN

Related Posts

Kalben: Sürekli parlayamam

Ediz Hafızoğlu ve Çağrı Sertel: Transparan takılıyoruz

Ezhel’in annesi Ulya Turgut: Çocuğumun arkasındayım

Caz ve dahası

Lezzetli ama hep aynı Cappadox

‘Biz öyle çocuklar değiliz’