Sonbahar bereketiyle geldi. Kültür-sanat dünyası hareketlendi, herkes yeni programlarını açıklamaya, sanatseverlerle heyecanını paylaşmaya başladı. Eylülde açılan yeni sergileri ve süresi bitmeden görmeniz gerekenleri derledik.

062 SANATÇI 70 ESER
Pera Müzesi, Karşılaşmalar sergisiyle Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencilerinin eserlerinden bir seçki sunuyor. Ebru Nalan Sülün küratörlüğünde hazırlanan sergi, Antalya’da üretilen eserlere odaklanıyor; şehrin dokusu ve sahip olduğu zengin kültürel altyapıya… Karşılaşmalar 62 genç sanatçının 70’e yakın eserinden oluşuyor. Müzenin bir diğer sergisi Veri Girişi’nde heykel, performans ve video alanlarında işler yapan Katherine Behar’ın eserleri var. Sergi, günümüzde teknoloji ve dijitalleşmenin veri yığınları, ölçüm ve bilgiyle olan ilişkisini ele alıyor, sorguluyor ve yeniden tanımlıyor. Eserleri de bir hayli ilginç, en dikkat çekici olanı E-Atık başlıklı USB heykel serisinden oluşan yerleştirme. Elektronik atık fikrinden yola çıkarak bir distopya kurgulayan bu heykel serisi, hizmet için tasarlandıkları insanların yok olmalarından çok sonra çalışmaya devam etmekle lanetlenmiş alçakgönüllü cihazların bilimkurgu hikâyesini ortaya koyuyor. Her iki sergiyi 16 Ekim’e kadar görebilirsiniz.

NESNELERLE TÜRKİYE’NİN YAKIN TARİHİ
Türkiye’de 1955-1995 yıllarında eşyanın üretimi ve pazarlamasına yönelik, tozlu arşivlerden özel bir seçki Tek ve Çok. Otomotiv, beyaz eşya, mobilya, oyuncak, kırtasiye, hazır giyim, tekstil, gıda, züccaciye nesnelerin hikâyesi… Özellikle de Türkiye’de 80’lerde özel sektörün yükselişini gözler önüne seriyor. Sergi boyunca öğrenci atölyesi gerçekleştirilecek ve araştırmaların sonuç ve yorumları içeriğe eklenecek. Ziyaretçiler ev içi ürün çizimlerinin yer aldığı masada kendi özgün kopyalarını üretebilecek. Ayrıca çeşitli konuşma ve film gösterimleri gerçekleştirilecek. Salt Galata’daki sergiyi 13 Kasım’a kadar ziyaret edebilirsiniz.

ALT’TA SANAL GERÇEKLİK
Alt Sanat Mekanı “Moving Image Çevreleyen (Immersive) Medya”ya ev sahipliği yapıyor. Yeni Gerçeklikler sergisi, sanal gerçeklik (Virtual Reality, VR) ve artırılmış gerçeklik (Augmented Reality, AR) üzerine dünyanın dört bir yanından sanatçıların yaptığı bizi çevreleyen dünyayı algılama biçimimiz ve bir insanın kendi gerçekliğini seçmesinin anlamını inceleyen çalışmaları içeriyor. 22-25 Eylül tarihlerinde görebilirsiniz.

YOKSUNLAŞMA PEŞİNDEKİ SERGİ
Rampa İstanbul’da 28 Eylül’de İkame/Replaced sergisi kapılarını açacak. Nicole O’Rourke ve Esra Sarıgedik Öktem’in küratörlüğünü üstlendiği sergi, Judith Butler ile Athena Athanasiou’nun birlikte geliştirdikleri yoksunlaşma kavramı ve kaçınılmaz bir şekilde bu kavramın peşinden gelen ikame pratikleri üzerine yoğunlaşıyor. Sergide yer alan sanatçılar arasında Murat Akagündüz, Vahap Avşar, Hera Büyüktaşçıyan, Cansu Çakar, Aslı Çavuşoğlu gibi isimler var. 12 Kasım’a kadar görülebilir.

 

Hâlâ vaktiniz var…
*Türkiye Sinemasında Ustalar: Lütfi Akad – İstanbul Modern (31 Aralık)
*MACK. Sadece Işık ve Renk – Sakıp Sabancı Müzesi (18 Eylül)
* Kuzgun Acar. Bir Restorasyonun Öyküsü – Sakıp Sabancı Müzesi (23 Eylül)
* İnsan İnsanı Çekermiş – İstanbul Modern (18 Aralık)
* İnci Eviner Retrospektifi: İçinde Kim Var? – İstanbul Modern (23 Ekim)
* Huri Kiriş Felaket Her Şeyin Çaresine Bakar – Alan İstanbul (1 Ekim)
* Doğanın Renkleri Karma Resim Sergisi ARMAGGAN Art & Design Gallery (19 Kasım)

Ece ULUSUM

Related Posts

Kalben: Sürekli parlayamam

Ediz Hafızoğlu ve Çağrı Sertel: Transparan takılıyoruz

Klima savaşları

Ezhel’in annesi Ulya Turgut: Çocuğumun arkasındayım

Caz ve dahası

Lezzetli ama hep aynı Cappadox