Zeki Müren’in 20’li yaşlarında moda yazarlığı yaptığınızı biliyor muydunuz? Yılda 100’e yakın elbise diktiren ve en az 125 çift ayakkabı yaptıran Müren’den daha iyi moda yazarı bulunamazdı elbette. İşte Müren’in moda tavsiyeleri…

Bu aralar stil yarışmaları gündemde… Ancak reyting kaygısı arttıkça bu programlar sevimsiz bir hal aldı. Konuşulan tarzlardan çok, yarışmacıların kavgaları, jürinin sivri dili. 4 saatlik programda ancak 35 dakika moda konuşuluyor. Evet üşenmedim oturup ölçtüm. Sadece 35 dakika. Gerisi hakarete kadar giden sivri laf… Oysa Zeki Müren’in 1953-1955 yılları arasında haftalık magazin dergisi Radyonun Sesi’nde yazdığı moda yazıları öyle miydi? Eleştirilerini nazikçe dile getiriyor, önerilerini kadının güzelliğine vurgu yaparak veriyor Sanat Güneşi… Üstelik bu yorumları yazarken 22 yaşındaymış. Bir yılda 100’e yakın elbise ve en az 125 çift ayakkabı yaptıran Müren’den daha iyi yorumu kim yapabilir ki! Bu yazılarının peşine düştük; arşiv arşiv dolaştık.
‘HAYWORTH ORİJİNAL, MONROE’NUN SAÇLARI GÜZEL’
Genç Zeki Müren yurtdışından aldığı moda dergilerinden seçtiği fotoğrafları nazik diliyle, kadınların her daim güzel olduğuna vurgu yaparak yorumlamış. Bir yazısında Rita Hayworth için “Orijinal bir kadın, puanlı elbisesiyle zarafetini daha da ön plana çıkarmasını iyi biliyor”, diyor; Marilyn Monroe’nun saçlarını ve tarzını çok beğendiğini de eklemeden geçemiyor. O dönem paranız dahi olsa kolay kolay bulamayacağınız modelleri seçmiş Müren. Bu yüzden okurlarının modelleri dikeceğini varsayarak detaylarını uzun uzun anlatmış. Neredeyse her yazısında kadınların beline ya da yakıştırdıkları bir yanına çiçek takmasını öneriyor. Yazılarını mutlaka kadınlara iltifatlar ederek sonlandırıyor. İşte Müren’den birkaç yorum.

MÜREN’DEN 50’LER MODASI
“Beglan kollu bir dekar şal yaka, tek bir düğme ile iliklenmiştir. Önden inen çift makine dikişi, yanda bir cep teşkil etmiştir güzel bayanlar. Yine reglan kollu ve orijinal cepli, tiftik yünlüsünden yapılmış makine dikişleriyle şekillendirilmiş güzel bir dekar.”
“Bu cici elbise size bir girdap hissi vermiyor mu? Bu elbisenin etekleri pliselidir. Elbise yıkandıktan sonra ütüye dahi ihtiyaç olmadan pliseler eski halini muhafaza ederler. Bu elbiseyi giyecek bayanlar saçlarını da aynı şekilde yapacak olurlarsa cazibe ve güzelliklerini bir kat daha artırmış olacaktır. Eldivenler, ayakkabılar da beyaz olmalıdır. Siz de beğendiniz değil mi? Kollar, ortasından büzülmüş ve ucunda kumaşın parçasından büyükçe bir fiyonk bulunmaktadır. Bel kısmındaki bir demet mor menekşe elbisenin güzelliğini arttırmaktadır. Şapka ve eldiven zarafetinizi artıracak, duruşunuzu kuvvetlendirecektir. Siz sevgili hanımlar sadece gülümseyin, ışıl ışıl parlayacaksınız…”0-26

Bahara puanlı elbise

Her elbiseye bir benzetme yapıyor Zeki Müren: “Baharda açan hoş papatyaları andıran puanlı elbiseleri, bilhassa bahar aylarında her yere giderken giymek mümkündür.” Okur mektupları doğrultusunda çeşitli önerilerde bulunan sanatçı, “Bir çay elbisesinin modelini bulmakta güçlük mü çekiyorsunuz? O halde Amerika’nın en son modası olan bu çan etek, şeker pembesi çay elbisesini yaptırıp kurtulunuz. Belki sizin için biraz pahalı olacaktır, fakat bu elbisenin narin vücudunuzu bir kat daha güzelleştireceğine hiç şüpheniz olmasın” diyor.

 

Related Posts

Klima savaşları

Çözüm artık şu havuz problemini

Denizlerin arka sokakları onlara emanet

‘Bir bakışta böceklerimin derini anlarım’

Yeni annelere sağ kalma rehberi

‘Vücut parçalarını eşeklerin üstünde taşıdılar’