f635a4f683234f67b42e1b6ebb82ac9d

Akıllı telefonlara takılan aparatlarla yarı profesyonel fotoğraf ve video çekimi yapmak mümkün. Bu aparatlar henüz bir fotoğraf makinesi kadar kaliteli olmasa da hafif ve ucuz olduğu için tercih ediliyor

spz20140831
Mobil telefonlara kamera eklendiğinden beri fotoğraf çekmeye ve onları paylaşmaya doyamıyoruz. Neredeyse her anımızı ‘çat!’ diye fotoğraflıyoruz. Telefonların megapikselleri artırdıkça cam gibi görüntüler hevesimizi daha da artırıyor. Kimilerine ellerindeki telefonların kapasitesi yetiyor. Kimileri ise daha fonksiyonel çekim yapmak için bu telefonlara flaş, tripod, lensler yani aparatlar takıyor.

GENÇLERİN TERCİHİ
Bu aparatlar sayesinde telefonlar adeta birer yarı profesyonel makineye dönüşüyor. İşin aslı yarı profesyonel fotoğraf makinelerinin fiyatı 1000 TL’den başlarken HD profesyonel fotoğraf makineleri 2 bin 500 TL’den başlıyor. Ortalama 1500 TL’lik bir akıllı telefonun tam donanımlı fotoğraf aparatlarıyla birlikte maliyeti yine 2 bin lirayı geçiyor. Bu aparatları satın alanlar, aparatların ucuz ve hafif olmasını, çekilen fotoğrafların telefonlar sayesinde anında paylaşılmasını avantaj olarak görüyor. Kimi kullanıcılar ise “Fotoğraf makinesinin yerini tutmaz” diyerek aparatlara yüz vermiyor. Her zaman fotoğraf makinesi ve objektiflerini yanında taşıyan İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi öğretim üyesi Rıza Aydan Turak, kilolarca ağırlık taşımaktan dolayı sağlık sorunları yaşamış. O da küçük makineler ya da aparatlara uyumlu kameralı bir telefonla fotoğraf çekmeye başlamış. Aparatların ileride mükemmelleşeceğini söyleyen Turak “Piyasaya sunulan aparatlar şimdilik amatörler için” diyor. Turak, konserlere ya da çeşitli etkinliklere profesyonel fotoğraf makinesi alınmazken aparatlı akıllı telefonların alınmasının gençlerin bu aparatları tercih etmesinde rol oynadığını düşünüyor. Lakin aparatlı telefonların profesyonel makinelerin yerini tutmadığını da hatırlatıyor.

SELFİE ÇUBUĞU ALABİLİRİM
COŞKUN ARAL (Fotoğrafçı):
“Telefonların fotoğraf çekme özelliği ve aparatlar güzel bir şey. Ben her yere fotoğraf makinesiyle gidemezken şimdi içim çok rahat. Nasılsa telefonum ve diğer malzemeler yanımda diye düşünüyorum. Bu özellikler sayesinde insanlar fotoğrafla barıştı. Çok güzel fotoğraf ve videolar çekilebiliyor. Şu sıralar selfie çubuğu çıktı mesela çok kullanışlı ve güzel, ben bile almayı düşünüyorum! Ama elbette kalite konusunda aksaklıklar olur. Lakin bir konu üzerinde derinlemesine bir iş yapılacaksa, manuel fotoğraf makinelerinin kullanılmasından yanayım.”

APARATIN SINIRI YOK
Silikon kılıf, micro lens ve mikrofondan oluşan Owle Bubo, telefonunuzu yarı profesyonel bir kameraya dönüştürüyor. 37 ve 55 mm’lik lensiyle satılan setin bir sınırı yok. Çünkü her gün yeni bir aparat ekleniyor.

GECE ÇEKİMLERİNE ÇARE
Akşam vakti telefondan bir şey çekmek hiç de kolay değil. Rotolight bu konuda mustarip olanları kurtarıyor. Telefona takılan flaşın uygulamasıyla parlaklık ayarlanabiliyor.

GECE KULÜPLERİNDE GÖZDE
Alüminyumdan yapılan Cine Bundle küçücük telefonunuzu kocaman bir çekim aletine dönüştürüyor. Mikrofon, üç ayak, denge sağlayıcı, flaş ışıkları ve ekran paketin içinde yer alıyor. Hatta taşıma kolaylığı olması için omuzdan bağlanan bir kayış bile var! Son zamanlarda paylaşım kolaylığı sağladığı için gece kulüplerinde tercih ediliyor. Ürünün fiyatı aparatlara göre değişiyor.

BALIK GÖZÜ SEVENLERE
Ollo Clip’in balık gözü, geniş açı ve 12 mm’lik lenslerin akıllı telefonlarda kullanılmasını sağlıyor. Bir yüzük kadar lensle çok daha net ve parlak fotoğraf çekip anında Instagram’da paylaşabilirsiniz.

SARSINTILARI AZALTIYOR
Steadicam Smoothee iPhone 3gs ve iPhone 4 için tasarlanmış, video çekerken yaşanan sarsıntıları minimuma indiriyor.

HER YANINIZ APARAT OLMASIN
Akıllı telefonu alır almaz bilgisayara bağlanma ve şarj kabloları, sim kartı çıkarma ve yerleştirme aparatları gibi pek çok materyale sahip oluyorsunuz. Kimi uygulamaları kullanmak için eklentiyi çalıştıran aparatları da almak zorunda kalıyoruz. Şarj sorunu hâlâ çözülemediği için çantalarımızda bir kablo, bir şarj deposu ve onun ara kablosu bulunuyor. Bir akıllı telefon alıyoruz ama onun aklını kullanalım diye bir sürü aparat almak zorunda kalıyoruz! İşin aslı böyle olunca paylaşmak da biraz pahalıya patlıyor.

Ece ULUSUM

http://www.sabah.com.tr/pazar/2014/08/31/genis-aci-da-mikro-da-cepte

Related Posts

Bu yazıyı okumanıza kim karar verdi?

Gelece yön verecek buluşlar – İNFO

Spor yapanlar için ideal 6 uygulama

Şampiyonların gizli silahı: Teknoloji

Gelecek ucuz olacak – İNFO

İstanbul’un en iyi Pokemon GO rotaları!