wearable-technology-fashion-7

Giyilebilir akıllı teknolojinin önümüzdeki yıllarda tüm dünyanın yaşam tarzını etkileyeceği düşünülüyor. Google Glass’ın yanı sıra giyilebilir cihazlar arasında akıllı yüzük ve saatler, USB bellek ve sağlık bileklikleri de var
Strese çare sutyen
Yazılım devi Microsoft, kadınların en büyük problemi stresten kaynaklanan aşırı yeme sorununu çözmeyi amaçlayan sutyen tasarlıyor. Elektrokardiyografi (EKG) ölçümü yapabilen akıllı sutyen, akıllı telefona gönderdiği iletilerle kullanan kişiye stres seviyesinin arttığı uyarısında bulunuyor. Batarya süresi dört saat olan alıcılar, her sutyene takılabiliyor. Microsoft’un bu konudaki çalışmaları halen devam ediyor.

Hem şık hem de akıllı saat
Karşımıza her gün yeni ve daha geliştirilmiş modelleriyle çıkan akıllı saatler özellikle toplantı esnasında ya da otomobil kullanırken telefonuyla konuşamayanlar için çok kullanışlı. Akıllı saatler zamanı göstermenin ötesinde mesajları, gelen bildirimleri ve hava durumunu takip etmenizi sağlıyor. Hatta kimisi mesajları ve telefonu yanıtlama imkanı bile veriyor. Saatlerin sadece işlevini değil görünüşü de önemseyen firmalar, tüketicilere birçok renk ve model seçeneği sunuyor. Akıllı saatlerin fiyatı 200 ila 1500 dolar arasında değişiyor.

Bilekliğiniz hemşireniz olsun
Navigasyon cihazlarıyla dünyanın sayılı markaları arasında olan Garmin, giyilebilir teknolojiye de el attı. Vivofit adıyla ürettiği bileklik adım sayısını, yakılan kaloriyi ve kalp ritmini ölçüp kaydediyor. Vivofit diğer akıllı cihazlarla Bluetooth üzerinden bağlantı kuruyor. 7 gün 24 saat sahibinin aktivitelerini aklında tutan bileklik, 30 güne kadar bilgileri depoluyor. Beş ayrı renk seçeneği olan cihazın fiyatı 65 dolar. Sağlık kontrolü yapan bilekliklerin yanı sıra 4 GB, 8 GB ve 32 GB’lik hafızası olan USB bilekliler de var. USB bilekliklerin şıklığına bakıp teknolojik bir cihaz olduğuna inanmak zor.

Giyilebilir müzik aleti
Müzikseverler için geliştirilen Drumpant sokakta yürürken, evde otururken ya da otobüs beklerken kendi ritminizi yaratarak eğlenceli vakit geçirmenizi sağlıyor. Ritim tutkunuzu konuşturmak istiyorsanız altı sensörlü bu pantolon tam size göre. Fiyatı 89 dolar olan Drumpant’ın özellikle sokak müzisyenleri için çığır açacağı düşünülüyor.

spz20140316mkParmaklar tuş oldu
Bluetooth yüzük Fin, parmakların birer tuş olarak kullanılmasını sağlıyor. Parmak hareketini takip ederek, her hareketi komut olarak akıllı telefona, televizyona veya başka bir cihaza gönderen Fin’in fiyatı 99 dolar. Akıllı yüzük Smarty Ring ise telefondan gelen bildirimleri kullanıcıya iletiyor ve gelen aramaları yönetebiliyor. Yüzüğün en önemli özelliğiyse kablosuz şarj edilebilmesi. Fiyatı 175 dolar.

İster güneş ister okuma gözlüğü
Google Glass, HD kalitesinde video kaydı yapıyor, GPS ile adres tarif ediyor, Wi-Fi ve Bluetooth özelliğiyle de akıllı telefonunuzla bağlantı kurabiliyor. Fiyatı 1200 dolar olan Google Glass, en çok konuşulan giyilebilir teknoloji ürünleri arasında yer alıyor. Yakında tüm dünyada piyasaya çıkacak olan akıllı gözlüğün çok hafif olan titanyum çerçeveleri internetten tanıtıldı. Yeni çerçeveleriyle Google Glass tüketicilere Edge, Classic ve Active olmak üzere üç seçenek sunuyor.

Ece ULUSUM

http://www.sabah.com.tr/pazar/2014/03/16/akilli-teknoloji-modasi-tam-gaz

Related Posts

Bu yazıyı okumanıza kim karar verdi?

Gelece yön verecek buluşlar – İNFO

Spor yapanlar için ideal 6 uygulama

Şampiyonların gizli silahı: Teknoloji

Gelecek ucuz olacak – İNFO

İstanbul’un en iyi Pokemon GO rotaları!