slideshow01

Çizgi roman dünyasında yerli karakterlerin epeydir eli zayıf. Eee Hollywood sağ olsun Marvel’in süper kahramanlarını söyle ya da böyle boca ediyor üzerimize. Ama yerli çizerler de boş durmuyor tabii.. Mesala Seyfettin Efendi yaklaşık bir yıldır hayatımızda. O, önceleri www.seyfettinefendi.com adresli internet ortamında maceralarını yasıyordu, şimdilerdeyse çizgi roman albümüne terfi etti. Çünkü Seyfettin Efendi ve Olağanüstü Maceraları, Arka Bahçe Yayıncılıktan çıktı. Seyfettin Efendi, Cumhuriyet’in ilk gizli ajanı. İnsanlığın, teknolojik ve bilimsel gelişmelere rağmen aslında davranış, korku ve ihtiraslarının çok da değişmediğini anlatan hikayelerle karsımıza geliyor. Çizeri Devrim Kunter (42). Kunter, Marmara Güzel Sanatlar Fakültesi mezunu. Asıl mesleği üç boyutlu modelleme ve animasyonculuk ama Seyfettin Efendi Kunter’in bir girmiş aklına, bir daha çıkmamış…

PEHLİVAN DA VAR PAŞA DA
Seyfettin Efendi, internette yayınlanan Yeditepe Canavarı adlı ilk macerasında okuru Cumhuriyet’in henüz kurulduğu 1924 yılına götürmüştü. Istanbul’da ardı arkasına islenen olan gizemli cinayetleri çözme konusunda polis teşkilatı yetersiz kalınca o devreye girmiş, devlete bağlı İfşa-yi Sırr Teşkilatı adlı gizli bir teşkilat kurmakla ve bu tür cinayetlerin izini sürmekle görevlendirilmişti. Ama karsısına daha derin ve başka türlü organizasyonlar çıkmıştı. Ilk macerada Doktor Aziz, Mucit Münevver, Pehlivan Ismail, Casus Esat, Osman Pasa, Refik Pasa, Bilgin Scognamillo ve Rical-i Gayb gibi karakterlerle tanışmıştık. Ikinci macerada ise Istanbul’daki cinayetler devam ediyor ama bu sefer karsısına uluslararası bir örgüt çıkıyor. Seyfettin Efendi de bir tür casuslar ağı içerisinde kendine yol çiziyor.

GEÇMİŞTE OLMASININ BİR NEDENİ VAR
Çizgi roman Cumhuriyet döneminde geçmesine ragmen Kunter bir itirafta bulunuyor: “Okul hayatım boyunca tarih dersiyle aram hiç iyi olmadı. Ayrıca resim dersiyle de aramın hiç iyi olmadıgını söylemeliyim.” Sonrasında Seyfettin Efendi’yi çizme kararı alınca tarih yolculyuguna çıkmıs ve özellikle 1920’li yıllara odaklanmıs. O döneme odaklanması bosuna degil. Kunter “O dönem hem büyük bulusların hem de ilginç karakterlerin yer aldıgı, Tesla’dan Picasso’ya, Hemingway’den Rasputin’e uzanan garip, etkileyici tarihsel kisiliklerle dolu bir zaman. Tabii Cumhuriyet’in kurulusu, toplumun degisimi gibi, bizim ülkemizi ilgilendiren tarihsel önem tasıyan olaylar da var” diyor. Yerli çizgi roman üretimi konusunda Kunter umutlu, Türkiye’de yerli çizgi roman çizmek isteyen birçok kisi oldugunu söylüyor. Ama bu heves çogu zaman sonuç vermiyor. Neden mi?, Kunter’den dinleyelim: “Bilhassa kitap çıktıktan sonra çizgi roman üretmek isteyen kisiler bana basvurmaya basladı. Üretime hevesli çok yazar-çizer oldugunu gördüm. Bu alanda bir sektörlesme yok, dolayısıyla simdilik kisisel basarılardan öteye gidilemiyor.” Seyfettin Efendi de aslında kisisel bir basarı öyküsü. Uzun süre tozlu bir dosya olarak kalmıs. Sonra Kunter daha fazla beklemenin artık bir anlamı olmadıgına karar verip kitabı kendi bastırmaya karar vermis. Ama bu maceralı yola girdigine de memnun. Çünkü Seyfettin Efendi’nin, azımsanmayacak bir hayran kitlesi var. Kunter, Seyfettin Efendi’nin okur dünyasında bir karsılık bulmasından memnun. Kunter “Sunu belirtmek gerekir ki, çizgi roman okurunun keskin bir elestirel gözü vardır. Çok ufak ayrıntıları bile fark ederler. Ben de her türlü elestireye açıgım ve gelen elestirileri dikkate alıyorum” diyerek okuruyla interaktif bir iliski kurdugunun altını çiziyor.

SERGİSİ AÇILACAK15
Cumhuriyet’in gizli teşkilat ajanı Seyfettin Efendi’nin maceralarının devamı gelecek. Nisan 2014’te Seyfettin Efendi ve Esrarengiz Hikâyeleri adıyla ikinci kitap çıkacak. Kitapta bir sürpriz de olacak. Yeni maceraya Kunter’le birlikte Yalın Alpay, İlke Keskin, Ümit Kireççi, Hakan Duman, Gökhan Gültekin, Sümeyye Kesgin gibi farklı çizerler ve yazarlar da katkı sunacak. Ayrıca 25 Aralık – 8 Ocak tarihleri arasında Kadıköy Kargart’ta ‘Seyfettin Efendi ve Esrardaşları’ başlıklı bir sergi de açılacak.

Ece ULUSUM

http://www.sabah.com.tr/kitap/2013/12/14/cumhuriyetin-ilk-ajani-seyfettin-efendiyle-tanisin

Related Posts

Kalben: Sürekli parlayamam

Ediz Hafızoğlu ve Çağrı Sertel: Transparan takılıyoruz

Ezhel’in annesi Ulya Turgut: Çocuğumun arkasındayım

Caz ve dahası

Lezzetli ama hep aynı Cappadox

Doğu Demirkol: Murat Abi Hazar’ı, ben Bennu Abla’yı kapatacaktım