Performans sanatçısı İlyas Odman’ın kadehler üzerinde gerçekleştirdiği Cam Adımlar dans performansı dünyanın birçok yerinde sahnelendi
Sanatla ilgili aldığı her eğitimi yarıda bırakan performans sanatçısı İlyas Odman (33), 15 yıldır sahne danslarıyla uğraşıyor. Şiir ve dansın içiçe olduğunu düşünerek modern dansa başlamış. “Bu işi yaptığım için kırılgan bir vücudum ve yapım var. Ama insanlar beni görmezden geliyor. Bu nedenle sahne sanatlarıyla uğraşıyorum. “Buradayım!”demek için, “Yaşıyorum!” diyebilmek için. Bu yüzden soyunup vücuduma bir nevi acı çektiriyorum.” diye anlatıyor. Atölye 1314’te dersler veren dansçı, Duru Tiyatro, Kumbaracı50, Mimar Sinan Üniversitesi gibi önemli kurumlarda ders de verdi.

CAM KADEHLE DANS
Kadehler üzerinde gerçekleştirilen Cam Adımlar oyunu yeni biriyle tanışmanın gerginliğini anlatıyor. Odman’ın, Çağlar Yiğitoğlu ile birlikte gerçekleştirdiği bu yürek hoplatan gösterinin sonunu kendileri dahil kimse tahmin edemiyor. Çünkü sekizer kadehle başladıkları dans gösterisinin sonunda kaç sağlam kadeh kalacak emin olmak çok güç. “Tanışma korkusu insanda kırılganlık yaratıyor. İstediğim gibi görünememekten ve kırılmaktan çok korkuyorum. Bunu düşünürken aklıma bardaklar geldi. Bütün zemini bardakla kapladık, sonra ‘Ne kadar azalır?’ diye düşünerek yola devam ettik. Oyuna sekizer bardakla başlıyoruz, bardaklar oyun içinde kırılıyor. Oyunun kaç bardakla biteceğini hiç hesaplayamıyoruz! Zaman zaman küçük yaralanmalar oluyor, sağımız solumuz kesiliyor. Bazen korku da duyuyorum açıkcası. Ama bu korku beni dansımdan uzaklaştıracak kadar güçlü değil” diyen dansçı, sahnelediği bu oyuna rağmen insanlarla tanışmakta güçlük çektiğini de itiraf ediyor. Oyunun gerginliğini kaldıramayan, rahatsızlık duyup çok ağır eleştirenler olduğu gibi çok sevip tekrar tekrar gidenler de olmuş. Cam Adımlar, Amsterdam, Roma, Bolonya, Sicilya, Prag, Üsküp, Berlin, Paris, Viyana, Milano, Rotterdam, Lefkoşa gibi dünyanın dört bir yanında 80 kez sahnelendi. Şimdi de Torino yolcusu olan Cam Adımlar, Mustafa Kaplanlar’ın Dolap’ıyla birlikte en çok sahnelenen Türk çağdaş sanatı gösterilerinden biri.

spz6

KARADENİZLİLER’İN İNADI SAHNEDE!
Almanya’nın önemli tiyatrolarından olan Theater an der Ruhr ve Kumbaracı50’nin işbirliğiyle İlyas Odman’ın yeni oyunu Çinka geliyor. Karadeniz müziğinin önemli araştırmacılarından Birol Topaloğlu’nun danışmanlık yaptığı, Yiğit Sertdemir’in yazıp yönettiği oyun, Karadeniz insanını anlatıyor. Sepet, hasır ve çan kullanılacak oyun hakkında dansçı “Karadeniz’de sağlam bir doğa-insan ilişkisi var. Bölge insanının inatçı olmasının sebebi bir gün önce kurdukları köprünün, bir gün sonra doğa tarafından yok ediliyor olması. Orada yaşayabilmek için inatçı olmak gerek. Oyun da bu nedenle nasıl inat edebiliriz üzerine kurulu” diye anlatıyor. Çinka ilk kez 2 Aralık D-22 sahnesinde şubat ayında ise Theater an der Ruhr’da sahnelenecek.

Ece ULUSUM

http://www.sabah.com.tr/pazar/2013/11/10/acinin-en-estetik-hali

Related Posts

Kalben: Sürekli parlayamam

Ediz Hafızoğlu ve Çağrı Sertel: Transparan takılıyoruz

Ezhel’in annesi Ulya Turgut: Çocuğumun arkasındayım

Caz ve dahası

Lezzetli ama hep aynı Cappadox

Doğu Demirkol: Murat Abi Hazar’ı, ben Bennu Abla’yı kapatacaktım