6 saniyelik videolarla yüz binlerce takipçi edinen Vine kullanıcıları fenomen oldu. Bir uygulamayla hayatları değişen gençlerin 6 saniyeye sığdıramadıkları fikir yok
2012’DE Twitter tarafından satın alınan Vine, akıllı telefonunuza uygulama marketlerinden kolayca indirip kullanabileceğiniz bir sistem. Bu uygulamada 6 saniyelik videolar çekip paylaşıyorsunuz. En dikkat çeken özelliği ise videoyu istediğiniz kadar durdurarak çekebilmeniz. Andy Warhol’un “Herkes bir gün 15 dakikalığına meşhur olacak” sözü, Vine uygulamasıyla adeta 6 saniyeye indi. Uygulamayı indiren herkes kendi senaryosunu yazabilir, oynayabilir ve yönetebilir. Dünyada 40 milyonu aşkın kullanıcısı olan Vine, Türkiye’de de kendi fenomenlerini yaratmaya başladı. Çektikleri videolarla ünlenen bazı kullanıcılar, yapımcılar tarafından kısa sürede keşfedildi. Onları diğer kullanıcılar arasından sıyrılmalarının sebebi, bilinen trajikomik olayları, 6 saniyede anlatabilmeleri.

KİM BU FENOMENLER?
Anıl İlter, 32 yaşında, sunucu ve oyuncu. Ekranların bilinen yüzü olan İlter, Öyle Bir Geçer Zaman ki, Kavak Yelleri gibi dizilerde rol aldı. Vine uygulamasında 130 binin üzerinde takipçisi var. Çeşitli tiplemeler ve günlük hayatta sıkça rastlanan trajikomik durumların videosunu çekiyor. Takip edilmesinin ve uygulamayı sevmesinin nedenini “Vine’ın en iyi yanı olayların benim tonumdan dinlenebiliyor olması. Yazdığım bir iletiyi okuyan kişi benim tavır ve tonumu hayal edemeyebilir, ama burada o imkan var” diye açıklıyor. Eylül Öztürk, 28 yaşında özel bir şirkette çalışıyor. Bir dönem seslendirme ve sunuculuk yapan Öztürk oyunculuk eğitimi almamış. Vine uygulamasında 130 bin üzerinde takipçisi var. Kullanıcı adı olan Memeli Mestan, herkesin bildiği bir markaya dönüştü. Uygulamanın getirdiği ünden çok memnun. Kadın ve erkek ilişkileri üzerinden çektiği videolar çok seviliyor. “Elim bir saat telefona gitmezse, huzursuzluk ve eksiklik hissediyordum” diyor ve samimi bir itirafta bulunuyor: “Vine’ı sevmemin nedeni insanların beni olduğum gibi kabul etmesi. Normalde etrafımdaki insanlar beni tuhaf bulurken, şimdi böyle sevmeye başladı. Hatta damsız giremediğim mekanların kapıları bile ardına kadar açılmaya başladı.”

6 SANİYE İÇİN 3 SAAT
Aykut Yılmaz, 22 yaşında oyuncu ve konservatuvar öğrencisi. Lale Devri dizisinde oynuyor. Vine uygulamasında 73 bin takipçisi var. Bu mecraya hızlı bir giriş yaptı. Çektiği kısa videoları basit, eğlenceli ve kolay tüketilebilir olarak nitelendiriyor. Çocukluğundan beri oyunculuğa merakı olan Yılmaz, uygulamanın tutmasının nedenini, yapaylıktan uzak olması olarak tarif ediyor: “Çektiğim videolarda kendi sınırlarım dışına çıkıyorum. Bu videoları ufak deneme çekimleri gibi görüyorum zaten. Başka bir role bürünmek bana daha kolay geliyor.” Vine ile yıldızları parlayan bu üçlü kullandıkları uygulama sayesinde bir araya gelmiş. Şimdi beraber de video çekiyorlar. Fenomenlerin çektikleri videolar binlerce beğeni alıyor. Fakat altı saniyelik videonun da zorlu bir kamera arkası oluyor. Çoğu zaman 10 dakikada çektikleri videoları kısaltmak pek de kolay bir iş değil. Telefonundan bir türlü kopamayan Eylül’ün arkadaşıyla planladığı bir videoyu çekmek üç saatlerini almış. “Sığdıramadığınız bir fikriniz oldu mu?” sorusuna hep bir ağızdan gelen yanıt gülüşmelere neden oluyor: “Sığdırıyoruz!”

sct20131012

FENOMEN OLMAK KOLAY DEĞİL
Fenomen olmak kolay değil. Eylül Öztürk gelen yorumların bazen onu zorladığını söylüyor: “Bizden hep daha fazlasını istiyorlar. Biz bu işi yalnızca insanlar sevsin ya da bizi beğensin diye yapmadık. Örneğin biri ‘Bu ne böyle, biraz geliştir kendini’ yazmış. Anladım ki bu benim üzerime yüklenmiş bir misyon.” Takipçi sayısı arttıkça yaş ortalaması daha genç ve hatta çocuk yaşta kullanıcılara ulaşıyor. Bu durumda çekilen videolar da otosansüre neden oluyor. Uygulamada en çok tartışılan konu küfür. Bu durumu önemsediklerini söyleyen Anıl “Küçük arkadaşlarımız küfür kullanılarak çekilen videolardan çok etkileniyor ve küfür etmeyi komiklik olarak algılıyor. Biz de özen göstermeye başladık” diyor. Aykut Yılmaz sorumlulukları olsa da kendilerini ifade etmenin ve eğlenmenin en iyi yolunun Vine olduğunu söylüyor: “Dizide bu kadar genç bir kitleye hitap etmiyordum, ama Vine sayesinde bunu başardım.” “Ne olsa Vine hesabını kapatırdınız?” sorusuna ise yine hep bir ağızdan cevap geliyor: “Kapatmam!”

Ece ULUSUM

 

http://www.sabah.com.tr/cumartesi/2013/10/12/6-saniyede-unlu-oldular

Related Posts

Çözüm artık şu havuz problemini

‘Bir bakışta böceklerimin derini anlarım’

Yeni annelere sağ kalma rehberi

2017’den 2018’e devren kiralık

Saatin kendisi mekân, yürüyüşü zaman, ayarı insan

Kamp kurmalık yıldız haritası